Elrontottad? Ne mérgelődj
Olvasd el a következő ötleteket ,lehet hogy találsz megoldást.......

…híg lett?
Megjegyzem, egy mártás sűrűségét elég nehéz megállapítani főzés közben, mert miközben hül, folyamatosan sűrűsödik. Szerintem, amíg nem vagy biztos az arányokban, mártásoknál tartsd be a szakácskönyvben előírt mennyiségeket!
Egy kávéskanál lisztet (lehet burgonya vagy rizsliszt is) egy csésze hideg vízben keverj simára, majd állandó keverés közben csurgasd bele a mártásba.
Forrald fel, így megkapod a kívánt sűrűséget. Vigyázz, ha a lisztet csak simán beleszórod, keverheted bármilyen gyorsan, biztosan csomós lesz! Amikor a mártásod újra felforr, néhány percig még főzd, hogy a lisz íze hozzáídomuljon az étehez! Különben rántásíze lesz az egésznek.
Habverővel kevés burgonyapüré port is keverhetsz a híg mártásba, így sűrűbb lesz. Csak krumpliízű.
Továbbforralással is sűrítheted, de csak azoknál a mártásoknál, amelyekhez tojássárgáját nem adtunk, mert ez összefut a forralásnál. Meg macerás is, mert a sűrűsödő mártásnál, talán csak a tejberizs tud gyorsabban odakapni. Tehát keverd, mint a kisangyal!
… leégett az étel?
A fazék tartalmát óvatosan öntsd át egy másik edénybe. Vigyázat! A leégett aljból semmi se kerüljön át! (Ez csak a kevéssé lepirult ételeknél segít.)
Ha az egészben sütött hús lesült, azonnal tedd át másik edénybe, öntsd rá a zsírt, de a lesült részt ne kapard fel. Adj hozzá 2-3 darabka felvágott vöröshagymát, vagy száraz kenyérhéjat. Mindkettő magába szívja az égett szagot.
A lesült étel kellemetlen ízét a következőképpen veheted el: tedd az ételt tiszta lábosba. Piríts egy-két szelet kenyeret. Óvatosan fektesd a párolgó étel fölé, és ruhával fedd be.
Az égett zsírt is megjavíthatod, ha 1 kg zsírhoz 3 dl vizet öntüntesz és addig forralod, amíg a víz elpárolog. Mielőtt a víz végkép elpárologna, tegyél egy fej vöröshagymát a zsírba, majd 10 perc múlva szedd ki. Ha az égett szag még mindig érződik, tegyél újból hagymát a zsírba.
Ezután már ismét fehér és jóízű lesz. (Ha nem, add a szomszéd kutyájának! Imádni fog!)
... sűrű a mártás?
Ha csak folyadékot adsz a már besűrűsödött mártáshoz, akkor valószínűleg vagy csomós lesz, vagy megválik.
Kezd előröl, az egészet, csak kissebb mennyiségben. Még egy kevés rántás húslevessel, tejjel, tejszínnel vagy más folyadékkal hígitva, aszerint, hogy milyen mártást
…elsóztad az ételt?
Átszűrt levesekhez vizet önts! (aztán hívj vendégeket...)
Nyers tojásfehérje habját is keverheted a túl sózott levesbe, s ha megkocsonyásodott, emeld ki. A tojásfehérje a felesleges sót magába szívja.
Rántott vagy habart levesekbe reszelj nyers krumplit , és ezzel forrald fel, majd vágj bele sok friss petrezselymet, zellerlevelet stb. .
Almaecetet keverj össze cukorral, és kávéskanalanként add az ételhez addig, amíg a felesleges sót semlegesíti. (1 kávéskanál ecethez 1 kávéskanál cukrot.)
Nem csak leves, bármely étel, pl. a pörkölt sósságát is mérsékelheted fél késhegynyi szódabikarbónával.
Főzz néhány szem krumplit az ételbe, ha ez az eredeti összeállítást nem zavarja. Máris megszüntetted a problémát! Esetleg elnevezheted máshogy. Így lett, gondolom én, a zöldbablevesből, kertészleves!
…édesre sikerült?
keverj az ételhez egy kávéskanál citromlevet vagy almaecetet.
Ez nemcsak a cukrot köti le, de az étel ízét is teljesebbé teszi.
…ha az étel ízét szeretnénk kihangsúlyozni?
Édes ételek mindig jobb ízűek lesznek egy csipetnyi sóval. Sós ételekhez és mártásokhoz viszont egy csipet cukrot keverj!.
Amelyik ételbe ecetet teszel, legyen az hús, főzelék, saláta vagy mártás, abba egy kevés cukrot is tegyél, de csak módjával: sem az ecet, sem a cukor ízének érződnie nem szabad.
Rántással nemcsak sűrítjük, hanem ízesítjük is az ételeket.
A lisztet mindig a már meleg zsiradékba keverd és az étel jellege szerint világosra vagy barnára pirítsd. Barnább rántást készíts a hüvelyeseknek, a káposztának vagy pl. a savanyú tojásnak is; világosabb rántást adj a zöldbabfőzelékeknek, a mártásoknak.
A kész rántáshoz keverhetsz a megfelelő ízesítőket: petrezselymet, köménymagot, hagymát, majorannát, fokhagymát, pirospaprikát.
|